Zabytki

Zabytki regionu


Strzelno jest warte nawet najdalszej podróży.To nieduże miasteczko (ok. 6 tys. mieszkańców) leży na kujawskim odcinku historycznego Szlaku Piastowskiego, związanego z początkami państwa polskiego, a także na Szlaku Romańskim i Europejskim Szlaku Św. Jakuba prowadzącym do Santiago de Compostella. Średniowieczne Strzelno jest z jednym z najstarszych osiedli na Kujawach w sąsiedztwie Inowrocławia, Mogilna, Kruszwicy i Jeziora Gopło.

Swoją pozycję na mapie europejskich miast zawdzięcza wyjątkowemu zespołowi sakralnemu, który z romańską rzeźbą figuralną tworzy niepowtarzalne zjawisko w skali europejskiej. Barwna przeszłość tutejszego klasztoru,wzniesionego z kamienia w XII wieku przez siostry norbertanki, przyciąga turystów z różnych zakątków świata, m.in. z Australii, Brazylii, USA, Alaski czy Japonii. Do najwyższej klasy zabytków architektury i sztuki.

Papieska bulla Celestyna III z 1193 roku,wystawiona na prośbę przeoryszy Beatrycze nadaje zakonowi różne przywileje gospodarcze, które przynosiły niemałe zyski. Nic więc dziwnego, że powstałe wówczas romańskie budowle były wzorem do innych i zaklęły w sobie pamięć o dumnym Strzelnie i ambicjach swych fundatorów i norbertanek. Do dnia dzisiejszego legendami owiane początki Wzgórza Św. Wojciecha budzą skojarzenia z pradawną pogańską przeszłością miasta – prawdopodobnie na wielkich kamiennych głazach ludzie oddawali cześć bóstwom przedchrześcijańskim.

Na wzgórzu zakonnice wzniosły kamienną rotundę i bazylikę na planie krzyża łacińskiego,w której kunszt średniowiecznych mistrzów budowlanych i rzeźbiarzy osiągnął najwyższe szczyty. Dzięki wielu najnowszym odkryciom, dokonywanym w miarę postępu prac archeologicznych i konserwatorskich, romańskie Strzelno stało się jednym z najcenniejszych najbardziej godnym oglądania miejsc związanych z dziejami sztuki europejskiej.


Opracowano na podstawie folderu „Romańskie perły Strzelna” wydanego w 2012 r. z okazji 55-lecia Oddziału PTTK Kujaw Zagoplańskich im. A. Słowińskiego w Strzelnie.