Historia

Historia Oddziału PTTK im. Antoniego Słowińskiego w Strzelnie


W sierpniu1956r.  Powszechna Spółdzielnia  Spożywców w Strzelnie zorganizowała pracowniczą wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Wycieczka  bardzo podobała się i ten fakt zainspirował niektórych uczestników marzących o podróżach do powołania w dniu 9 kwietnia 1957 r. terenowego koła PTTK w Strzelnie.

Koło PTTK przekształcono w oddział i tak w 1959 r. odbył się I Walny Zjazd Oddziału PTTK w Strzelnie, którego prezesem został Antoni Słowiński.

Do dyspozycji oddziału został oddany przez Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Toruniu , ośrodek wypoczynkowo – turystyczny w Przyjezierzu, w którym wybudowano ogólnie dostępną bazę noclegową.

Oprócz organizowanych wycieczek oddział zajmował się m.in. inwentaryzacją zabytkowych obiektów w Strzelnie i okolicach i w ich obronie interweniował u ówczesnych władz. W 1960 r. otworzono w najbardziej ruchliwym miejscu Strzelna , w pobliżu Wzgórza Św. Wojciecha kiosk turystyczny, gdzie sprzedawano pamiątki związane z romańskim Strzelnem, własne wydawnictwa związane z regionem oraz inne artykuły dla turystów.

W 1963 r. utworzono Straż Ochrony Przyrody przy PTTK , która skutecznie uratowała wiele okazów przyrodniczych od zniszczenia.

W roku 1978 ufundowano tablice nagrobkowe dla zasłużonego strzelnianina lekarza Jakuba Cieślewicza oraz dla Piotra Brackiego zamordowanego przez Prusaków.

Aktywna działalność strzeleńskiego oddziału PTTK została zauważona przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie. Oddziałowi przekazano samochód terenowy , a Zarząd Okręgu oddał do dyspozycji samochód skoda. W 1982 r. władze wojewódzkie wyróżniły PTTK Strzelno odznaką honorową za szczególne zasługi dla rozwoju województwa bydgoskiego.

Strzeleński oddział PTTK urządzał kursy, wystawy, akademie i uroczystości jubileuszowe; w 1968 r. zorganizowano kurs przewodników, w 1974 r. obchodzono uroczystość 15-lecia, w 1988 r. uroczystość 30-lecia, w 2012 uroczystość 55-lecia istnienia PTTK Strzelno. Do sukcesów oddziału PTTK przyczynił się jego pierwszy i wieloletni prezes pan Antoni Słowiński, nieprzerwanie wybierany na tę funkcję, aż do roku 2003 tj. do chwili śmierci . Dzięki niemu podejmowano wiele inicjatyw związanych z umiłowaniem naszego regionu. Publikował wiele broszur i książek na temat zabytków Strzelna i okolic. Zapraszał wiele wybitnych osobistości na spotkania, odczyty i wykłady.

Od 2003 r. Oddział PTTK Strzelno przyjął nazwę imienia Antoniego Słowińskiego, honorując zasługi swojego prezesa .

Prezesi PTTK Strzelno:

  • Antoni Słowiński
  • Eugeniusz Wrzesiński
  • Jerzy Półrolnik
  • Zbigniew Domański.

PTTK w Strzelnie jest animatorem życia kulturalnego miasta. Jest organizatorem wycieczek krajoznawczo-turystycznych i rajdów rowerowych oraz wyjazdów do teatru , opery i operetki. Urządza spotkania z znaczącymi postaciami naszego regionu.


Antoni  Słowiński, portret wykonany przez artystę Jana Sulińskiego
Tablica pamiątkowa wykonana przez artystę plastyka Krzysztofa Jakubika